1.jpg
Strona główna arrow Zagrożenia drewna

Zagrożenia drewna

 • Grzyby i mikroorganizmy

  Drewno stanowi doskonałą pożywkę dla różnego rodzaju pleśni, bakterii i innych organizmów żywych. Ich destrukcyjne działanie może nie tylko źle wpływać na estetykę drewna ale też bezpowrotnie je zniszczyć.

  Mikroorganizmy rozwijają się najlepiej w wilgotnym środowisku, dlatego elementy drewniane, które będą wystawione na działanie wilgoci czy wody należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Można to zrobić zarówno przy użyciu dodatkowych preparatów grzybo- i bakteriobójczych, jak też stosując impregnaty, bejce, lakiery czy farby mające w swoim składzie tego typu substancje. Należy pamiętać, by zabezpieczenie drewna było maksymalnie głębokie, a nie tylko powierzchniowe.

  Nawet najlepszy preparat chroniący drewno przed mikroorganizmami nie zwalnia jednak z konieczności dbania o usuwanie nadmiaru wody i wilgoci z drewna.

 • Owady

  Gatunków owadów, które mogą zniszczyć drewno architektury ogrodowej, jest niestety dość dużo. Żerują one zarówno w drewnie wilgotnym jak i w suchym. Atakują więźby dachowe, elementy szkieletu budynków, stolarkę okienną i drzwiową, schody, parkiety, boazerie, umeblowanie - praktycznie wszystkie przedmioty zrobione z drewna. Dla jednych przedmioty drewniane stanowią pożywienie, dla innych są doskonałym miejscem schronienia, jeszcze inne używają drewna jako budulca swoich gniazd. Do najczęściej spotykanych szkodników należą kołatki, spuszczele a także niektóre gatunki os i mrówek.

  Nie wszystkie owady uszkadzają drewno w sposób drastyczny, jednak nawet niewielkie uszkodzenia mogą stanowić drogę dla bakterii i grzybów, nie należy więc ich lekceważyć.

  Przed większością szkodników można bronić się już na etapie dobierania gatunku drewna które jest używane do poszczególnych prac stolarskich. Istnieje także dużo impregnatów i innych środków chemicznych, które nie pozwalają owadom zagnieżdżać się w drewnie i eliminują już istniejące szkodniki. Wiele owadów nie lubi powierzchni bardzo gładkich i głęboko nasączonych olejem czy impregnatem.

 • Wilgoć

  Wiele gatunków drewna źle toleruje wilgoć. Pod wpływem wody zachodzą w nich niekorzystne procesy prowadzące niekiedy do całkowitej dewastacji drewna. Woda i wilgoć są także "sprzymierzeńcami" mikroorganizmów i niektórych gatunków szkodliwych dla drewna owadów. Dlatego należy zabezpieczać przed wilgocią zdecydowaną większość gatunków drewna.

  Zwykle wystarczającym sposobem zabezpieczenia jest każda farba, lakier czy lakierobejca.

 • Słońce

  Światło słoneczne nie ma destrukcyjnego wpływu na drewno, może jednak w znaczący sposób wpłynąć na estetykę jego wyglądu, odbarwiając lub zmieniając kolor. W zależności od rodzaju drewno może żółknąć, ciemnieć lub tracić kolor. Dotyczy to także drewna bejcowanego czy lakierowanego. Jeśli zamierzamy użytkować drewnianą powierzchnię przy silnym nasłonecznieniu należy wziąć pod uwagę możliwość zmian kolorystycznych i dobrać gatunek drewna oraz środki do malowania i zabezpieczania odporne na promieniowanie słoneczne.

 • Uszkodzenia mechaniczne

  Różne gatunki drewna są w różnym stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zależy to od twardości, sprężystości a nawet wieku drewna. Warto jedna podkreślić, że drewno należy do materiałów, które uszkodzenia mechaniczne szpecą w najmniejszym stopniu. Większość uszkodzeń łatwo daje się naprawić a ślady po nich wyglądają zdecydowanie lepiej niż na innych materiałach. Jednakże nie należy lekceważyć mechanicznych uszkodzeń, szczególnie w miejscach mokrych. Przerwanie zabezpieczonej powłoki może, bowiem prowadzić do zaatakowania drewna przez owady i mikroorganizmy lub do wniknięcia wilgoci.

  Przy niewielkich uszkodzeniach mechanicznych wystarczy zabezpieczenie konkretnego miejsca farbą czy impregnatem, jeśli uszkodzenie jest większe, trzeba uzupełnić ubytek przy pomocy szpachli lub kawałka drewna wypełniającego ubytek.

 
Copyright BOXI 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone. Created by PROGRESMA ®